2018-12-17     Jolanty, Łukasza, Olimpii     Radosnych i pełnych ciepła rodzinnego Świąt Narodzin Chrystusa, oraz dużo szczęścia i pomyślności w Nowym Roku - życzą wszystkim uczestnicy projektu -"Interaktywna Polska"    
Strona Główna -> Kronika

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

Szkolny Kiermasz Książek

 

20 listopada w naszej szkole odbył się pierwszy Szkolny Kiermasz Książek. Pomysłodawcą oraz organizatorem tego wydarzenia była pani Beata Budz - nasz nowy bibliotekarz szkolny. Książki przeznaczone na sprzedaż dostarczyła Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki „Tuliszków”.

Akcja, której celem było promowanie książek i kultury czytelniczej, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Dochód uzyskany ze sprzedaży książek został przeznaczony na wzbogacenie szkolnej biblioteki o nowe lektury.

B. Budz

 Galeria

 

Kraków, 15 listopada

Uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawcami w tym dniu wyjechali do stolicy Małopolski, aby obejrzeć spektakl Pinokio. Adaptacja znanej wszystkim książki Carla Collodiego została zrealizowana w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

 

Pinokio to nie tylko bajka o drewnianym pajacyku, który został przemieniony w chłopca. Jest to opowieść o dorastaniu i potrzebie miłości, o szacunku do osób starszych, o docenianiu czyjejś pracy, a także o tym, że nic w życiu nie jest za darmo, a na wszystko trzeba zapracować. Gdy do tego dodać doskonałą oprawę muzyczną i plastyczną oraz niesamowitą scenerię tego wspaniałego teatru, można powiedzieć, że cel wyjazdu – wdrażanie uczniów do obcowania ze sztuką – został osiągnięty w pełni. Nikt nie był znudzony, choć spektakl trwał dwie i pół godziny.

 

 

 

 

Kontakt ze sztuką, to jedno. Ale ponieważ Teatr Słowackiego znajduje sie nieopodal Galerii Krakowskiej, więc po spektaklu skorzystaliśmy z możliwości przeniesienia się w zupełnie odmienną rzeczywistość. Nasi uczniowie tutaj również świetnie sie bawili. Najważniejsze, że nikt się nie zgubił w tym tłumie.

b a k  

 

 

Akademia z okazji 11 Listopada

13 listopada odbyła się w naszej Szkole uroczysta akademia upamiętniająca Setną Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie z klasy V z małym wsparciem klas VI, VII i VIII przedstawili taneczno-muzyczną aranżację ukazującą historię Polski od wielkości, przez upadek, walkę o wolność, odzyskanie niepodległości, aż do czasów współczesnych. Na zakończenie mogliśmy zobaczyć taniec z  biało-czerwonymi wstążkami, jako hołd dla wolnej Ojczyzny, a każdy z uczestników otrzymał maleńką flagę Polski. Całość uwieńczył wspólny śpiew piosenek patriotycznych.

Galeria

sklaudia 

CZTERY PORY ROKU NIEPODLEGŁEJ

W związku z 100 Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasza Szkoła, także w obecnym roku szkolnym, włączyła się w gminne obchody tego wydarzenia.

Cztery Pory Roku Niepodległej to spektakl poetycko - muzyczny przygotowany przez Szkołę w Poroninie w reżyserii p. Anity Żegleń, do wystawienia którego zaproszone zostały wszystkie szkoły naszej gminy.  Naszą Szkołę reprezentował czteroosobowy zespół czyli Rodzic - p. Krystyna Galica, nauczyciel - s. Klaudia Grochowska, uczennica - Magdalena Pawlikowska z klasy VIII oraz absolwentka, aktualnie uczennica gimnazjum - Dominika Budzyk.

Przygotowania rozpoczęły się 29 października. Wtedy zostały rozdane role, teksty do pamięciowego opanowania oraz piosenki. Tydzień później rozpoczęły się próby – wieczorne wyczerpujące spotkania, które zakończyły się występem w kościele parafialnym w Poroninie w dniu 11 listopada po mszy św. o godzinie 11.

Uczennice naszej Szkoły w piękny sposób zaprezentowały taniec z flagami.

Przedstawienie Cztery Pory Roku Niepodległej w piękny sposób oddało losy naszej Ojczyzny: od wielkości, poprzez upadek, niewolę, odzyskanie niepodległości, aż do współczesności. Słowo, śpiew, ruch poruszały serca słuchaczy pobudzając do wdzięczności za wolną Ojczyznę, za Polskę.

Warto dodać, że trzy osoby z naszego zespołu, czyli p. Krystyna Galica, s. Klaudia Grochowska i Magdalena Pawlikowska dołączyły do powstałego przy okazji prób chóru, który wystąpił na Wieczornicy Patriotycznej w Szkole Podstawowej w Poroninie w dniu 9 listopada o godzinie 18. Zaprezentowaliśmy kilkanaście pieśni i piosenek patriotycznych, zarówno współczesnych jak i tradycyjnych, we własnej aranżacji. Współpraca okazała się bardzo owocna, a jej efekty miłe dla ucha słuchaczy i radujące serca widzów oraz wykonawców.

Galeria

opr. s. Klaudia Grochowska

 

O Legionach w Poroninie… czyli zagraj z historią III

Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Szkoła Podstawowa w Poroninie zaprosiła wszystkie szkoły z gminy Poronin do wzięcia udziału w grze terenowej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z VIII klasy oraz cztery uczennice z klasy V pod opieką pani Grażyny Dyda. Wszyscy spotkaliśmy się w auli o godzinie 10.00, gdzie zostały przedstawione zasady gry i przydzielony przewodnik. Naszym była Kasia Lańda - fantastyczna uczennica, która szybko zintegrowała się z naszą grupą.

Po wylosowaniu trasy i zakupieniu potrzebnych rzeczy za otrzymane polskie marki ruszyliśmy w drogę. W trasie poszukiwaliśmy agentów, którzy dawali nam zadania do wykonania. Po ich wykonaniu otrzymywaliśmy marki od 1 do 3 w zależności od stopnia trudności. Zadania, które musieliśmy wykonać to między innymi: narysowanie postaci Piłsudskiego, nauczenie się na pamięć jednej zwrotki piosenki, rzucanie do celu (tu poszło nam kiepsko) oraz wiele innych, równie ciekawych. Mimo, że ostatecznie nie wygraliśmy, to na mecie byliśmy pierwsi 35 minut przed wyznaczonym czasem.

Zabawa była wspaniała. Oprócz sprawności fizycznej poszerzyliśmy wiedzę na temat Legionów w Poroninie. Już czekamy na kolejną edycję.

                                                                 Grażyna Dyda

 

„Rekord dla Niepodległej”

 

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji pod takim właśnie hasłem, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej  celem było zaśpiewanie hymnu Polski przez uczniów oraz nauczycieli przedszkoli i szkół w kraju i za granicą w tym samym czasie.

9 listopada, w piątek,  o godzinie 11.11 wraz z uczniami z ponad 24 tysięcy szkół odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego – naszego narodowego hymnu. W ten sposób złożyliśmy hołd naszej Ojczyźnie, jednocześnie wyrażając radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.

b a k

 

 

 

                      Ślubowanie Klasy I

 

W dniu 26 października uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste Ślubowanie. Ten akt włączył ich w poczet braci szkolnej. Pierwszoklasiści wystąpili w części artystycznej, w której wzięli udział także uczniowie klasy II i III. Na widowni zasiedli rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele i uczniowie klas starszych naszej szkoły. Nad całością tego ważnego wydarzenia szkolnego czuwała Pani mgr Małgorzata Mrowca - wychowawczyni klasy pierwszej.

Galeria

M. Mrowca

 

 

Pola Nadziei 2018

21 października odbyła się kolejna akcja związana z wolontariatem – kwesta na rzecz Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem - Pola Nadziei. Mimo brzydkiej pogody nasi wolontariusze nieśli uśmiech i radość na twarzach. Zbiórka odbyła się w Małem Cichem przy kościele parafialnym Św. Józefa oraz na Wiktorówkach przy Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr.

 

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc, bo wiemy, że zakopiańskie Hospicjum potrzebuje także naszego wsparcia. Równocześnie dało to nam satysfakcję i jest zachętą do kolejnych działań związanych z wolontariatem.

Wolontariusze - Nauczyciele i Rodzice: Jadwiga Kuchta, Weronika Kwak, s. Klaudia Grochowska, Barbara Adamska-Kliszcz, Tadeusz Kliszcz, Dorota Matys, Dorota Pawlikowska, Janusz Pawlikowski.

Wolontariusze – Uczniowie: Andrzej Galica, Jakub Żółtek, Jakub Stasik, Julia Górz, Gabriela Stasik, Dorota Żegleń, Julia Moniak, Anna Łukaszczyk, Hubert Pawlikowski, Patrycja Pawlikowska, Justyna Pawlikowska, Mateusz Pawlikowski, Andrzej Gubała, Justyna Strama, Magdalena Pawlikowska, Anna Pawlikowska, Izabela Kukuc, Kamila Pawlikowska. 

 To fantastyczne, że w Małem Cichem jest tylu chętnych do pomagania innym.

opr. Magdalena Pawlikowska Przewodnicząca SU

 

Jesienne Spotkania z Przyrodą, wtorek 16 października

W tym roku zawitaliśmy do rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem” - jednego z najstarszych rezerwatów w Polsce, położonego w Nowym Targu przy lotnisku. Zajęcia na ścieżce edukacyjnej prowadził Pan Krzysztof Przybyła - leśniczy z nadleśnictwa Nowy Targ. Uwieńczeniem poznawania torfowiska był piękny widok na Tatry, Gorce i okolice ze znajdującej się na końcu ścieżki platformy widokowej. Z platformy podziwiać można również kopułę torfowiska.

W czasie zajęć dowiedzieliśmy się, co to jest torfowisko, jak wygląda i ile wody może wchłonąć mech torfowiec. Jest to wyjątkowa roślina, posiadająca niebywałą zdolność gromadzenia wody; potrafi jej wchłonąć 21 razy więcej niż wynosi jego własna masa! Dlatego torfowiska stanowią doskonały bufor dla wód roztopowych i opadowych, co zapobiega powodziom lub minimalizuje ich skutki. Poza sosną i mchem torfowcem można tu zobaczyć rosiczkę okrągłolistną, żurawinę błotną oraz bagno zwyczajne.  Wycieczka umożliwiła nam poznanie fascynującej przyrody torfowisk.

Po spotkaniu z leśnikiem przyszedł czas na wykonanie prac plastycznych. Klasy I, II i III wykonały rysunek wybranego fragmentu rezerwatu, klasy V i VI przygotowały plakaty zawierające informacje o rezerwacie, a klasy VII i VIII – tematyczną krzyżówkę.

Na koniec udaliśmy się do restauracji Rancho Lot w otulinie rezerwatu „Bór na Czerwonem" na pyszne kiełbaski.

To był dzień pełen wrażeń!

Galeria

            Ewa Dębicka

 

Dzień Nauczyciela

Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie naszej Szkoły, pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego, przygotowali uroczystą akademię, która odbyła się 15 października 2018 roku. Było to spotkanie pełne radości. Skecze przeplatane śpiewem nawiązywały do życia szkolnego. Wszystko było przyprawione nutą dowcipu, twórczym przebraniem, energicznym tańcem i głośnym śpiewem przy akompaniamencie gitarowym w wykonaniu uczennic. Zaangażowani byli wszyscy uczniowie, wyrażając w ten sposób wdzięczność swoim nauczycielom.

Na koniec nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły otrzymali skromne upominki: kartki, tabliczki czekolady zrobione przez uczniów oraz bukiety żywych kwiatków.

A oto nasze uczniowskie życzenia

Jest takie powiedzenie:

Komu nieba były wrogiem zrobiły go pedagogiem

Ja się jednak z tym nie zgadzam, swoje zdanie wypowiadam:

Chlubą jest i wyróżnieniem być - nauczycielem!

Za trudną pracę z nami i okazane serce dzisiaj wszyscy razem         D Z I Ę K U J E M Y !

Dziękuję w imieniu swoim i całej uczniowskiej społeczności za pokazanie nam, że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć, że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę, że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni.

Bardzo dziękujemy za wszelkie rady, instrukcje, słowa krytyki, pochwały. Za przekazywaną nam wiedzę, którą często tak trudno z nas wydobyć.

Dziękujmy za trud podejmowany codziennie od nowa w pięknej pracy nauczyciela.

Życzymy, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów i ich rodziców oraz była źródłem osobistej satysfakcji. 

Z okazji dzisiejszego święta wszystkim, którzy w naszej Szkole pracują życzymy dużo radości z wykonywanej pracy, sukcesów zawodowych i uczniów, którzy nie tylko dobrze się uczą, ale potrafią pomóc, docenić pracę wszystkich, dzięki którym mamy ładną i zadbaną szkołę. Dziękujemy!
Galeria

 opr. Magdalena Pawlikowska Przewodnicząca SU

 

 Jesienny Wyścig Rowerowy, niedziela 7 października

 

XXVII Jesienny Wyścig Rowerowy zgromadził na starcie 105 zawodników, choć zapisanych było 134. Zgodnie z regulaminem uczestnicy startowali w sześciu grupach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców.

Wbrew niekorzystnym prognozom pogoda dopisała, więc zarówno zawodnicy jak ich opiekunowie oraz kibice mogli cieszyć się dobrą zabawą.

Przedstawiciele Rady Rodziców zadbali o poczęstunek, a dzięki licznym sponsorom najlepsi zawodnicy otrzymali atrakcyjne nagrody.

 

 

Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację wyścigu serdecznie dziękujemy (zakładka: Szkoła i...). Zapraszamy za rok, jak zwykle w pierwszą niedzielę października.

b a k

Protokół

Galeria 

Wyjazd do teatru 

     

3 października 2018 roku uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawcami wybrali się do krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl pod tytułem „Zemsta”. Komedia Aleksandra Fredry wróciła do kanonu lektur szkoły podstawowej. Anna Augustynowicz, jedna znajważniejszych polskich reżyserek, przedstawiła współczesną wizję klasycznego dramatu.

 Augustynowicz czyta Zemstę” w świecie, w którym za oknami nasz romantyczny świat Gustawów-Konradów i Kordianów, jest coraz mocniej dominowany przez Cześników i Rejentów. Wydobywa piękno i rytm wiersza w czasach, gdy tak trudno o poezję. Nie idzie grzecznie za Fredrą, zmienia optykę. Patrzy na nas oczami odrzuconych, niechcianych. Szuka śmiechu, ale nie tego prostego, jarmarcznego, ale śmiechu błazna.

 

     

 

 Każda wizyta w tym miejscu przenosi nas, jak wehikuł czasu, w artystyczny świat dziewiętnastowiecznego Krakowa, a także w magiczną krainę literatury i sztuki. To niezwykle cenna wyprawa w dobie wirtualnej rzeczywistości współczesnych nastolatków.

D. Matys

 

 

 

Początek roku szkolnego

Nowy rok szkolny zainaugurowaliśmy 3 września, w poniedziałek.

W czasie szkolnej uroczystości wójt Gminy Poronin Pan Bronisław Stoch wręczył nominację na kolejnych pięć lat kierowania naszą szkołą dotychczasowemu dyrektorowi, gratulując mu wygrania w konkursie na to stanowisko. Gościliśmy też o. Artura Musialskiego oraz liczne grono rodziców.

 

 

Ten rok przynosi naszej szkole kilka nowości. Najstarszą klasą już nie jest szósta, lecz ósma. Czeka ich poważny egzamin ósmoklasisty na koniec edukacji w szkole podstawowej. Są też zmiany w składzie osobowym i liczebności grona nauczycielskiego w związku z różnorodnością przedmiotów nauczania.

Uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły życzymy pomyślnego roku szkolnego.

b a k

 

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

Piastowskim Szlakiem       

          W dniach od 13 do 15 czerwca 2018 roku odbyła się wycieczka Szlakiem Piastowskim, w której brali udział uczniowie klas starszych. Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym celem było poznanie miejsc związanych z powstaniem Państwa Polskiego oraz zaznajomienie uczniów z historycznymi wydarzeniami z czasów panowania pierwszych Piastów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Poznania, Biskupina, Ostrowa Lednickiego i Gniezna.


Wycieczka była trzydniową lekcją historii, ale także geografii i przyrody. Oprócz miejsc związanych z przeszłością naszego kraju uczniowie mieli możliwość zwiedzania Wielkopolskiego Parku Krajobrazowego oraz podziwiania fauny i flory tak odmiennej od tatrzańskiej. W wolnych chwilach dzieci spędzały czas na placu zabaw, boisku piłkarskim lub dyskotece.

 

 

Wspólny pobyt poza domem sprzyjał rozwijaniu samodzielności i odpowiedzialności. Uczniowie doskonalili prawidłowe relacje w grupie rówieśniczej, tolerancję i empatię, nawiązywali także nowe znajomości.

Pogoda i dobry humor dopisywały nam wyjątkowo, dlatego wycieczkę można uznać za bardzo udaną.

Galeria

D. Matys

 

 Wycieczka do Krakowa

Dnia 7 czerwca uczniowie klas 0, I i II wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Krakowa. Z Małego Cichego wyjechaliśmy o godzinie 8.00. Podróż trwała dwie godziny. Najpierw udaliśmy się do zoo, gdzie mogliśmy podziwiać zwierzęta z różnych części świata.  Dzieci z oddziału przedszkolnego żywo zainteresowały się rodziną lemurów. Pięknie prezentowały się też żyrafy, lwy i zebry. Wszystkie dzieci podziwiały nurkowanie i pływanie pingwinów w basenie, gdzie woda była niesamowicie błękitna i przejrzysta.

Następnie udaliśmy się do dawnej siedziby królów Polski – na Wawel. Zwiedziliśmy dziedziniec oraz Smoczą Jamę.

Znaleźliśmy też czas na zakup pamiątek oraz lodów, które były idealną przerwą podczas upalnego popołudnia.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s, gdzie dzieci otrzymały swoje ulubione przekąski, napoje i zabawki. W autokarze, pomimo zmęczenia, nie zabrakło dobrego humoru. Uczniowie całą drogę śpiewali znane im piosenki, nie tylko z repertuaru dziecięcego. Nasz środek transportu zdobył miano „śpiewającego autobusu”.

G. Dyda

 

 

DZIEŃ DZIECKA

 

W środę 30 maja świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Zabawa rozpoczęła się na sali gimnastycznej od przywitania młodzieży i złożenia życzeń przez Pana Dyrektora oraz wspólnego śpiewania.

Następnie udaliśmy się na boisko sportowe, gdzie odbywały się gry i zabawy, między innymi: wyścigi w workach, przeciąganie liny, wyścigi rzędów i wiele innych. Punktem kulminacyjnym był mecz siatkówki  uczniów z nauczycielami. Uczniowie okazali się lepsi w tym pojedynku i wygrali 2:0 w setach. Nauczyciele tak łatwo nie odpuszczą i pewnie zrewanżują się w przyszłym roku.

Po sportowych emocjach udaliśmy się do remizy, gdzie nasi strażacy zaprezentowali młodzieży nowy wóz strażacki. Dzięki ich uprzejmości mieliśmy okazję obejrzeć z bliska nowy nabytek Ochotniczej Straży Pożarnej w Małem Cichem. Pan Komendant opowiedział nam krótką historię straży pożarnej w naszej wsi. Na zakończenie zostaliśmy ugoszczeni przez Pana Andrzeja Kardasia w pizzerii ANDREO.

Wielkie podziękowania dla wszystkich strażaków, którzy w Dniu Dziecka poświęcili nam swój czas i licznie przybyli na spotkanie. Był wśród nich ojciec Sylwester Laskowski – strażacki kapelan oraz tatusiowie i dziadkowie niektórych spośród uczniów naszej szkoły.                    

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi, fundatorowi poczęstunku, za pyszną pizzę.

 Galeria

B. Sawera

 

BLIŻEJ TATR

To już ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia w ramach projektu realizowanego przez Tatrzański Park Narodowy. 28 maja klasa IV razem z rówieśnikami z sąsiedniej szkoły w Stasikówce uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pod hasłem „Po co są parki narodowe”.

 

 

Spacer Doliną Białego pod przewodnictwem Pana Tomasza umożliwił uczestnikom poznanie roślin występujących w dolinach Tatr Zachodnich. Na podstawie obserwacji i cennych wskazówek przewodnika uczyliśmy się rozpoznawać drzewa i rośliny zielne. Uczniowie rozwiązywali zadania w indywidualnych kartach pracy. W rozmowie podsumowującej wszyscy już wiedzieli, w jakim celu powstają parki narodowe.

b a k

 DZIEŃ MATKI

    

     W piątek 25 maja uroczyście świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Matki. Jednak na uroczystość, chociaż ich święto wypada w późniejszym terminie, zostali również zaproszeni tatusiowie. Koordynatorem uroczystości była pani Grażyna Dyda, która zaangażowała do występu wszystkich uczniów, a do pomocy innych nauczycieli.  Okazjonalne wierszyki dla mam i tatusiów przeplatane były piosenkami przy akompaniamencie naszych uczennic grających na gitarach.

    Na zakończenie wszyscy uczniowie wręczyli swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki, a od Samorządu Uczniowskiego każda mama otrzymała kwiat róży.

   Słowa podziękowania należą się wszystkim nauczycielom pomagającym przy organizacji uroczystości, w szczególności siostrze Klaudii, która na lekcjach muzyki uczyła starsze klasy pięknych piosenek. 

G. Dyda

 Zobacz galerię

 

XXII KONKURS WIEDZY O TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Świat zwierząt w Tatrzańskim Parku Narodowym”. Wzięło w nim udział 30 uczniów z 15 szkół podstawowych powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Zgodnie z regulaminem każdą szkołę mógł reprezentować tylko jeden dwuosobowy zespół.

Pierwszym etapem był tradycyjnie pisemny test rozwiązywany indywidualnie. Łączna liczba punktów zdobyta przez reprezentantów danej szkoły decydowała o przejściu do drugiego etapu. W tym roku po raz pierwszy mogło w nim wystąpić 7 zespołów. Tutaj należało wykazać się nie tylko niepospolitą wiedzą, lecz także refleksem, gdyż etap ten miał charakter teleturnieju na wzór „Jednego z Dziesięciu”. Po wysłuchaniu (lub obejrzeniu) zadania, zawodnicy przyciskami sygnalizowali gotowość do odpowiedzi. Łączna liczba punktów decydowała o przejściu 4 drużyn do finału. Finaliści mieli za zadanie wcielić się w rolę przewodników tatrzańskich, by przekazać w atrakcyjny sposób wiedzę na temat wyeksponowanych elementów tatrzańskiej fauny.

Pracownicy dydaktyczni TPN przygotowali również ciekawą formę konkursu plastycznego. Każdy z uczestników otrzymał biały podkoszulek, na którym należało wykonać rysunek wraz z hasłem zachęcającym do zakupu tego typu pamiątki z Tatr. Powstały naprawdę fantastyczne prace. Co więcej, każdy twórca zabierał swoje dzieło na własność.

Na zwycięzców obu konkursów czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez TPN, zaś rodzice naszych uczniów zadbali o smaczny poczęstunek. Dziękujemy.

b a k

 Zobacz galerię

 

DLA NIEPODLEGŁEJ

            Polska, nasza Ojczyzna, obchodzi w tym roku setną rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Nasza Szkoła wpisała się w jubileuszowe obchody przygotowując na tę okazję montaż słowno-muzyczny pt: Niepodległa o tematyce patriotycznej. Przedstawienie zostało pokazane szerokiej publiczności w dniu 3 maja 2018 roku w godzinach wieczornych, w ramach XXVII Ogólnopolskiego Wiosennego Zlotu Rodzin Abstynenckich TATRY 2018 w Małem Cichem.

Uczniowie przez słowo recytowane, teksty literackie, pieśni i piosenki oraz układy choreograficzne przedstawili historię Polski od czasów Mieszka do dziś, uwzględniając najważniejsze wydarzenia.

Całość przedstawienia zakończył taniec z flagami.

sklaudia

Zobacz galerię

 

Majowe święto

Święto Konstytucji 3 Maja co roku związane jest z regionalnym Świętem Bacowskim na Tarasówce. W tym roku było obchodzone jeszcze bardziej uroczyście, gdyż zostało włączone w gminne obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Patriotyczny i regionalny charakter święta spowodował przybycie licznego grona uczestników, wśród których swoją obecność zaznaczyli również uczniowie i  nauczyciele naszej szkoły.

 

 

 

b a k

 

AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 W dniu 28 kwietnia w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasi uczniowie pod opieką siostry Klaudii Grochowskiej przygotowali przedstawienie połączone ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Przypomniane zostały ważne dla Polski wydarzenia, które przez wieki kształtowały naszą państwowość. 

K. Stoch

Zobacz galerię

 

BLIŻEJ TATR

26 kwietnia uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią wzięli udział w zajęciach przyrodniczych „Ptaki - nasi skrzydlaci przyjaciele” w ramach projektu Bliżej Tatr. Spotkanie miało miejsce w Tajgołce na Lichajówkach.

W czasie zajęć mieliśmy okazję zdobyć wiele interesujących informacji na temat ptaków zamieszkujących Tatry i okolice. Szczegółowo poznaliśmy takie ptaki jak: sójka, orzeł przedni, krzyżodziób świerkowy, dzięcioł duży, sikora bogatka, gil i kos. Ciekawie prowadzone przez Panią Alinę Sidor zajęcia to nauka przez zabawę.

 

 Były między innymi prace plastyczne. Na płóciennym woreczku rysowaliśmy sowę, którą następnie kolorowaliśmy specjalnymi niespieralnymi pisakami. W ten sposób mieliśmy na własność ekologiczne woreczki na skarby przyrodnicze. Nauczyliśmy się również wykonywać dziób krzyżodzioba techniką origami. Na zakończenie należało dopasować nazwy ptaków do ich ilustracji, a potem wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe plakaty.   

 

 Zajęcia bardzo poszerzyły naszą wiedzę na temat skrzydlatych przyjaciół. Były tak ciekawe, że już nie możemy doczekać się kolejnych.

G. Dyda

Zobacz galerię

 

Wyjazd do teatru, wtorek 24 kwietnia

 

W ramach corocznych wyjazdów do teatru w Krakowie, w tym roku zaplanowaliśmy obejrzenie spektaklu w teatrze Bagatela. Wycieczka zorganizowana została dla uczniów klas IV – VII. Wybór padł na musical będący adaptacją „Tajemniczego ogrodu” – jednej z bardziej znanych powieści dziecięcych autorstwa  Frances Hodgson-Burnett.

 

W jednej z recenzji sztuki czytamy: „Wielki atut przedstawienia to niezwykle utalentowane dzieci występujące w głównych rolach. Partnerują im dorośli zawodowi aktorzy. Rola pokojówki Marty stała się dla świeżo upieczonej absolwentki PWST Magdy Walach przepustką do artystycznej kariery.”

 

 

 

 

Po spektaklu nie mogliśmy sobie odmówić spaceru po Starym Mieście, zwłaszcza, że pogoda nam sprzyjała. Wawel w wiosennej scenerii wyglądał piękniej, niż zwykle.

b a k

 

 

Pozorowana akcja ewakuacyjna na Stacji Narciarskiej

Dnia 23 kwietnia o 9:00 zebraliśmy się wszyscy na Stacji Narciarskiej Małe Ciche. Kilka minut później pojechaliśmy do połowy wyciągu krzesełkami. Strażacy z Małego Cichego, Poronina i Murzasichla ruszyli ratować dwa pierwsze krzesełka, a następne dwa ratowali toprowcy. Uczniowie klasy VII byli bardzo przestraszeni gdy zobaczyli liny i drabiny za pomocą których musieli zejść na dół. Jednak po późniejszych wypowiedziach i rozmowach okazało się, że nie było aż tak źle, jak im się wydawało.

                                        

Gdy już wszyscy zostali ewakuowani przeszliśmy na drugi wyciąg. Cała akcja trwała kilka minut, nasze jednostki oraz ratownicy bardzo dobrze sobie poradzili! Wiemy, że w razie wypadku i awarii zawsze możemy na nich liczyć.

Magdalena Pawlikowska, klasa VII

 

WIELKANOC ZE ŚWIĘTYM PAWŁEM

Dnia 28 marca 2018 roku odbyła się wielkanocna uroczystość z okazji Świąt Zmartwychwstania Chrystusa.

Po życzliwych słowach powitania zaproszonych gości, a wśród nich Ojca Sylwestra Laskowskiego i Pana Andrzeja Bielawy, wszystkich nauczycieli i uczniów oraz obecnych rodziców pan Dyrektor rozpoczął Poranek Wielkanocny od życzeń i istotnych informacji związanych z przerwą świąteczną.

Następnie oddał głos aktorom.

W tegorocznym przedstawieniu pomagał przypomnieć sobie sens i znaczenie Świąt Wielkanocnych św. Paweł który, zanim się nawrócił, był Szawłem - prześladowcą wierzących i ich zabójcą. Święty Paweł poprzez treści ze swoich listów pisanych do chrześcijan pouczył nas o tym, czym jest wiara w Zmartwychwstanie Chrystusa, wybieranie dobra i odrzucanie zła, walka ze złem i pokusami,  zwyciężanie zła dobrem oraz codzienne dążenie do bycia dobrym człowiekiem.

Na koniec przedstawienia Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego złożył wszystkim wielkanocne życzenia.

Po występie Ojciec Sylwester poświęcił wielkanocne jajko, którym się wszyscy podzieliliśmy składając sobie nawzajem serdeczne życzenia.

Spotkanie zakończyliśmy słodkim babkowym poczęstunkiem i serdecznymi rozmowami.

 sklaudia

 Zobacz galerię

 

PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM 2018

 

Zakończyła się sportowa rywalizacja o Puchar Dyrektora Szkoły w Małem Cichem w Narciarstwie Alpejskim. 28 lutego najlepszym zawodnikom zostały wręczone puchary i medale.

W tym roku zdobywcami pucharów zostali Magda Pawlikowska i Andrzej Gubała.

Zgodnie z regulaminem zawodów najlepsi zawodnicy w każdej grupie wiekowej  z podziałem na dziewczynki i chłopców otrzymali medale za I, II i III miejsca.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Gratulacje i uznanie należą się wszystkim zawodnikom, a wśród nich tym, którzy po raz pierwszy wystartowali w narciarskich zmaganiach.

 

 Nie sposób pominąć rodziców, którzy nie tylko kibicowali swoim pociechom, ale ofiarnie pomagali nam od strony organizacyjnej we wszystkich trzech edycjach. Dziękujemy więc za wszelką pomoc, w szczególności za gorące poczęstunki, pomoc przy pomiarze czasu, czuwanie nad bezpieczeństwem i robienie zdjęć.

(Wyników wszystkich edycji oraz klasyfikacji końcowej szukaj w zakładce SPORT)

b a k

Zobacz galerię zdjęć

 

Bal karnawałowy

W czwartkowe popołudnie, 8 lutego, odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Małem Cichem - bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną księżniczek, strażaków, smoków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także nauczycielami.  Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił wodzirej, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie, chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez animatorów.

Odbył się także konkurs na najlepszy strój dla chłopca i dziewczynki, zwycięzcy otrzymali maskotki. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez nauczycieli. Pyszne pączki zasponsorowane przez Samorząd Uczniowski zregenerowały siły i można było dalej się bawić.  

 Weronika Kwak

WARSZTATY Z OKAZJI STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

               6 lutego 2018 roku klasa piąta uczestniczyła w warsztatach plastycznych  prowadzonych przez Zbigniewa Masternaka w tworzeniu komiksu o tematyce związanej ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zajęcia przyjechało 40 uczniów ze szkół gminy Poronin.


           Prace dzieci wzięły udział w konkursie, w którym odnieśliśmy duży sukces. Komiks Kamili Pawlikowskiej zdobył 2 nagrodę, a prace Ani Łukaszczyk i Marcina Pawlikowskiego wyróżnienia.

                           

Po warsztatach uczniowie i opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek w restauracji „Zajazd u Teremulki”.

Dorota Matys

 

 

Wyjazd do Teatru Witkacego w Zakopanem na przedstawienie „Po nitce do kłębka, czyli jak to z wdzięcznością było”

W dniu 1 lutego 2018 roku odbyła się wycieczka autokarowa do Teatru Witkacego w Zakopanem na spektakl dla dzieci w wykonaniu aktorów Teatru Banialuka z Bielska-Białej. W wyjeździe uczestniczyły dzieci z klasy 0, I i II pod opieką swoich wychowawców.

 

Zabawne, kolorowe i radosne przedstawienie dla najmłodszych opowiadało historię małego Kapciuszka, który wyruszył na poszukiwanie braciszka do pary. Na swojej drodze bohater spotykał rozmaite zwierzęta: ptaki, lisa, kury, chomika czy bociana, z którymi przeżywał pouczające przygody.  

 

 

 

Bajka w przystępny sposób przybliżyła dzieciom temat tożsamości i pochodzenia. Była to jednocześnie mądra opowieść o wartości niesienia bezinteresownej pomocy i sile, jaka tkwi w przyjaźni. A także o wdzięczności, która – jak w przysłowiu „jakie ziarno taki plon” – zawsze w końcu rozkwita. 

      

 

Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach i nauczycielach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

             

Grażyna Dyda

 Lawinowe ABC

       W dniu 31 stycznia 2018 roku klasa siódma wybrała się na Kalatówki w ramach programu Lawinowe ABC. O godzinie  8:15 wyruszyliśmy do Kuźnic, gdzie czekał na nas przewodnik. Na początku zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, otrzymaliśmy sprzęt niezbędny do zimowej wyprawy w góry: sondę, łopatę oraz detektor i ruszyliśmy na Polanę Kalatówki.

       Po przybyciu do schroniska zajęliśmy się częścią teoretyczną Lawinowego ABC. Wypełniliśmy karty ćwiczeń dotyczące bezpieczeństwa zimą w górach. W końcu zasłużyliśmy na drugie śniadanie i ciepłą herbatkę.

       Po odpoczynku w schronisku nadszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Wraz z pracownikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego przeszliśmy do Centrum lawinowego, gdzie stosując zestawy lawinowe i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy pod śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć. Po zakończonych ćwiczeniach zeszliśmy do Kuźnic i busem wróciliśmy do Małego Cichego.

 K.Stoch

 

 

Spotkanie z prezydentem

            W dniu 27 stycznia 2018 roku Stacja Narciarska Małe Ciche gościła Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

            Zawodnicy z naszego klubu narciarskiego pod okiem trenera, pana Andrzeja Bielawy, pomagali w przygotowaniu trasy slalomu. Prezydent zjechał kilka razy, a potem dołączył do naszej grupy z propozycją zrobienia wspólnej fotografii. Chętnych było bardzo wielu. Po sesji zdjęciowej mieliśmy możliwość wspólnej jazdy na nartach.

            To był niesamowity wieczór dla wielu z nas, który zostanie w pamięci na zawsze. Chcielibyśmy gościć Pana Prezydenta w Małem Cichem częściej.

Patrycja Pawlikowska kl. 6    

 

 

Dzień Babci i Dziadka

12 stycznia 2018 roku świętowaliśmy w szkole Dzień Babci i Dziadka. Część artystyczną przygotowały najmłodsze dzieci naszej szkoły pod kierunkiem wychowawcy. Przedstawienie p.t. „Babcia, stołek i rosołek” rozbawiło gości i wprowadziło w wesoły nastrój. Dzieci z klasy I i II tańcem w rytmie rock and rolla zaakcentowały czas karnawału, zaś uczniowie klas starszych przedstawili jasełka. Była to okazja na chwilę zamyślenia i refleksji.

Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy dzieci z oddziału przedszkolnego. Mamusiom i siostrze Klaudii dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.  

                                                                                                                                                                                                                                         Zobacz galerię                                                                                                                         J.K.