2019-09-21     Darii, Mateusza, Wawrzyńca     "Wiatr nigdy nie sprzyja temu, kto nie wie, dokąd iść" - przysłowie włoskie    
Strona Główna -> Kronika

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

Koniec roku szkolnego

           19 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Było to również, po dwuletniej przerwie, pożegnanie absolwentów naszej szkoły, tym razem uczniów klasy VIII.

Akademię rozpoczął Dyrektor Tadeusz Kliszcz, który powitał nauczycieli, rodziców, uczniów oraz zaproszonych gości. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała pani Wójt Gminy Poronin. Podziękowała wszystkim za współpracę w całym roku szkolnym, a uczniom ostatniej klasy pogratulowała wyników sprawdzianu ósmoklasisty.

Dyrektor Szkoły wręczył następnie świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe, karty rowerowe uczniom, którzy pomyślnie zdali egzamin, a także dyplomy i upominki za odniesione w ostatnim czasie sukcesy w konkursach oraz za systematyczne oszczędzanie w SKO.

Kolejnym i najważniejszym punktem uroczystości było pożegnanie absolwentów. Na wstępie Dyrektor przekazał na ręce państwa Anety i Pawła Kukuców oraz Stanisławy i Stanisława Gubałów podziękowania za wieloletnie rodzicielskie wsparcie i pomoc. Uczniowie klasy VIII otrzymali świadectwa ukończenia szkoły wraz z pamiątkowymi książkami. Najbardziej wzruszającym momentem części artystycznej była prezentacja składająca się ze zdjęć absolwentów znalezionych w archiwum fotograficznym ostatnich ośmiu lat. Uczniowie klas młodszych i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla odchodzących kolegów i koleżanek pamiątkowe maskotki.

Andrzejom, Izie, Julce, Mateuszowi, Gabrysi, Madzi i Justynie życzymy dostania się do wymarzonej szkoły oraz dalszych sukcesów w nauce, a wszystkim uczniom wesołych i bezpiecznych wakacji.

Galeria

D. Matys

 

Zakopane - park linowy

12 czerwca klasa V z wychowawcą wybrała się na upragnioną wycieczkę do parku linowego Złota Grań na Gubałówce. Wyjechaliśmy dość wcześnie, gdyż zapowiadał się gorący dzień i chcieliśmy uniknąć zarówno upału, jak i tłumów w każdej części Zakopanego. Udało się! Na dolnej stacji kolejki na Gubałówkę byliśmy jednymi z pierwszych turystów. Na górze, w parku linowym, również zjawiliśmy się jako pierwsi, dzięki czemu obiekt przez najbliższe dwie i pół godziny mieliśmy wyłącznie dla siebie.

                   

Było wspaniale, choć wcale niełatwo na niektórych przeszkodach. Na szczęście nikt nie uległ kontuzji. Po wspólnym posiłku w Pizzerii Adamo i lodach na deser udaliśmy się busem w drogę powrotną do Małego Cichego.

Galeria

b a k

 

Bliżej Tatr

Klasy piąte biorące udział w programie mają zaplanowaną wycieczkę edukacyjną z Kuźnic na Polanę Kalatówki. Dla naszej klasy piątej oraz rówieśników ze szkoły w Stasikówce był to dzień 10 czerwca.

W Kuźnicach Pan Tomasz Zając przedstawił nam istotne fakty historyczne związane z tym miejscem, między innymi: czasy rozwoju górnictwa i hutnictwa, kolejnych właścicieli tych terenów, zabytkowe obiekty, rozwój edukacji.

W pustelni Brata Alberta poznaliśmy ważniejsze wydarzenia z życia Adama Chmielowskiego - późniejszego założyciela Zgromadzenia Braci Albertynów, którego głównym celem była pomoc ubogim. „Być dobrym jak chleb”- to jedna z bardziej znanych idei tego wielkiego człowieka.

Polana Kalatówki była miejscem poznania krótkiej historii pasterstwa oraz współczesnych zwyczajów z nim związanych. Po lekkim posiłku i obowiązkowej sesji zdjęciowej wyruszyliśmy z powrotem w stronę Kuźnic.

 

 

Ile zdobytej wiedzy zachowamy w pamięci do następnego spotkania bliżej Tatr? Miejmy nadzieję, że sporo, bo to przecież część historii naszej Małej Ojczyzny.                                                                  

b a k

 

 

III RAJD WOJCIECHA DUSZY „SZAROTY”

           7 czerwca  roku uczniowie klasy VIII wzięli udział w III Rajdzie Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”, którego organizatorami są: Gmina Poronin, Szkoła Podstawowa Nowe Bystre i pan Zbigniew Sikora. Impreza odbyła się na terenach gmin Zakopanego i Poronina w celu uczczenia dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących. Uczniowie z siedemnastu szkół podstawowych oraz Technikum Budowlanego w Zakopanem przeszli trasę od budynku „Palace”, przez Gubałówkę, Słodyczki do Nowego Bystrego, składając kwiaty w miejscach pamięci. Rajd zakończył się wspólnym posiłkiem przygotowanym przez społeczność Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem.

D. Matys

https://www.youtube.com/watch?v=WyuGuzTK0_Y

Dzień Dziecka

W tym roku 30 maja świętowaliśmy Dzień Dziecka. Tym razem, dzięki uprzejmości Państwa Haliny i Andrzeja Skupniów, bawiliśmy się w ich domu, a dokładniej - we wspaniałej sali tanecznej.  
Priorytetem była część sportowa, która przysporzyła mnóstwo emocji, a to za sprawą udziału uczniów jak i nauczycieli w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, tory przeszkód, zabawy taneczne i fitness.
Na dzieci czekały słodkości: pyszne ciasta przygotowane przez każdą z klas oraz główny punkt programu czyli wspaniałe gofry!

Serdeczne podziękowania dla przybyłych nauczycieli wraz z dyrektorem za aktywny udział w zabawie. Państwu Skupiom gorąco dziękujemy za udostępnienie obiektu. Paniom: Zofii Stasik, Dorocie Pawlikowskiej, Monice Łukaszczyk, Anecie Kukuc i Danucie Kułach należą się podziękowania za przygotowanie poczęstunku dla dzieciaków.

Jako osoba odpowiedzialna za zorganizowanie imprezy serdecznie wszystkim dziękuję i do zobaczenia za rok.

Galeria

 Andrzej Pradziad

 

Konkurs Wiedzy o TPN

XXIII konkurs pod hasłem Rośliny w Tatrzańskim Parku Narodowym miał miejsce 9 maja. Do udziału zgłosiło się 12 szkół z naszej i sąsiednich gmin.

Na pierwszym etapie uczestnicy zmierzyli się z trzydziestoma pytaniami testowymi. Siedem dwuosobowych drużyn z największą liczbą punktów kwalifikowało się do drugiego etapu. Tutaj należało wykazać się nie tylko ogromną wiedzą, ale też refleksem. Zadania pojawiały się na ekranie, a szybkie uruchomienie przycisku na tablecie decydowało o tym, kto będzie odpowiadał. Do etapu trzeciego weszło pięć drużyn, spośród których, po wykonaniu kolejnych trudnych zadań, najlepsza trójka osiągnęła miejsca na podium.

Konkursowi wiedzy towarzyszył, jak zawsze, konkurs plastyczny. Ciekawa formuła wymagała od uczestników i wiedzy i kreatywności. Z tym większą radością usłyszeliśmy werdykt jury konkursowego głoszący, że nasza szkoła zdobyła drugie miejsce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy przyrodniczej i zapraszamy za rok.

Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy zadbali o wyśmienity poczęstunek.

Protokół
Galeria

b a k

 

 WYCIECZKA KLASY VIII DO OŚWIĘCIMIA

6 maja 2019 roku uczniowie klasy VIII, wraz z wychowawcą, uczestniczyli w wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wyjazd został zorganizowany we współpracy ze szkołami w Stasikówce, Murzasichlu i Rzepiskach. Zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i obóz zagłady w Brzezince. Wzięliśmy także udział w warsztatach na temat zagłady Żydów węgierskich. Wizyta w muzeum było wyjątkową lekcją historii i zrobiła na nas wszystkich ogromne wrażenie.

   

D. Matys

 Święto Mamy i Taty

Tak ważny dla każdego z nas dzień obchodziliśmy w tym roku 24 maja. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, nauczyciele i zaproszeni rodzice.

W podniosłej atmosferze, piosenką i zagadkami o rodzinie najmłodsze dzieci rozpoczęły występ. Wzruszające wiersze i radosne piosenki zaprezentowali młodsi uczniowie, a  ciekawą choreografią dzieci uatrakcyjniły piosenki śpiewane w języku angielskim. Laureaci różnorodnych konkursów mieli doskonałą okazję, by zaprezentować swoje osiągnięcia recytatorskie, gwarowe i śpiewacze. Wiele śmiechu wywołał skecz „Śmierć córki” w wykonaniu kabaretu Mru-mru ani. „Lekcja angielskiego”, oraz „Małżeństwo idzie spać” – to tytuły kolejnych świetnych skeczy, które wszystkich zachwyciły i rozbawiły. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę „Ja niosę słonko”, w której wyraziły miłość i wdzięczność rodzicom, następnie wręczyli upominki. Specjalnie na tę okazję grupa młodzieży własnoręcznie  wykonała wyborne słodkości, którymi rodzice częstowali się podczas uroczystości.

Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu święta należą się Pani Małgorzacie Mrowcy i siostrze Klaudii.   

Galeria                              

J. K.

Święto Konstytucji w Gminie Poronin

W dniu 3 maja przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w gminnych obchodach związanych ze Świętem Konstytucji 3 Maja.

Najpierw w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu na Bukiet Trzeciomajowy dla szkół naszej gminy oraz wręczenie nagród. Nasz bukiet, przygotowany przez uczniów klas starszych pod kierunkiem Pani Grażyny Dydy zajął 3 miejsce.

Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej w intencji naszej Ojczyzny w kościele w Poroninie, po której odbył się koncert patriotyczny. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Magdalena Pawlikowska, Izabela Kukuc, Justyna Strama, Anna Pawlikowska, Patrycja Pawlikowska, Dorota Żegleń, Natalia Łukaszczyk, Natalia Pawlikowska i Magdalena Dziubas oraz pan Dyrektor Tadeusz Kliszcz i s. Klaudia Grochowska.

sklaudia 

 Wyjazd do teatru

W dniu 1 kwietnia  roku odbyła się wycieczka do Teatru Witkacego w Zakopanem na spektakl Szałaputki w wykonaniu aktorów teatru TeatRYLE z Poznania. Uczestniczyły w nim dzieci z klas 0, I, II i III pod opieką swoich wychowawców.

Zabawne, kolorowe i radosne przedstawienie dla najmłodszych opowiadało historię rodzeństwa kurczaków, spośród których jeden został porwany przez lisa. Odważna siostrzyczka podążyła w ślad za porwanym braciszkiem. W odbiciu go z rąk groźnego lisa pomogła jej mała myszka.

Przedstawienie w przystępny sposób przybliżyło dzieciom temat pozostawania w domu bez opieki dorosłych. Na co należy uważać, by nie stała się nam krzywda oraz, że w grupie możemy więcej zdziałać niż w pojedynkę.      

Spektakl wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach i nauczycielach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po jego zakończeniu.                                                                                                                                                        Grażyna Dyda

 

BLIŻEJ TATR

26 marca uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią wzięli udział w zajęciach przyrodniczych „Ślady i tropy” w ramach projektu Bliżej Tatr. Spotkanie miało miejsce w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. Mieliśmy okazję zdobyć wiele interesujących informacji na temat zwierząt zamieszkujących Tatry i okolice.

Ciekawie prowadzone przez Panią Aurelię Reinholz zajęcia to nauka przez zabawę. Obejrzeliśmy wspaniałą ekspozycję, która przeniosła nas w świat tatrzańskiej fauny. Naturalnych rozmiarów zwierzęta wszystkim bardzo się podobały. Dobieraliśmy też tropy do zwierząt oraz kolorowaliśmy niektóre zwierzęta zmieniające kolor sierści na zimę. Na zakończenie zajęć plastycznych każde dziecko odbiło sobie ślad wybranego zwierzątka w glinie i zabrało ze sobą na pamiątkę.

Wizyta w sali gier interaktywnych bardzo przypadła uczniom do gustu - uczyli się grając! Na zakończenie zajęć przenieśliśmy się do ogrodu w poszukiwaniu ukrytego skarbu, do którego doprowadziła nas mapa. Byliśmy drużyną niedźwiedzia, a skarb ukryty był w gawrze. Skarb to pamiątki, które otrzymaliśmy na zakończenie zajęć: zakładka do książki i  breloczek z wizerunkiem zwierzątka.      

Zajęcia bardzo poszerzyły naszą wiedzę na temat zwierząt tatrzańskich. Były tak ciekawe, że już nie możemy doczekać się kolejnych.

Galeria

 Grażyna Dyda

 Szkolna zabawa karnawałowa

Naszą zabawę zaplanowano na tłusty czwartek, który w tym roku przypadł 28 lutego. Została zorganizowana dla wszystkich uczniów, od zerówki poczynając, kończąc na ósmoklasistach. Imprezę poprowadzili znani nam dobrze wodzireje. Było dużo dobrej zabawy z tańcem, śpiewem i wesołymi zadaniami sprawnościowymi. Nie obyło się bez konkursu na ciekawe przebrania, gdyż zabawa miała charakter balu przebierańców. Tradycyjnie odbył się też wybór Królowej i Króla Balu.

Jak przystało na tłusty czwartek, każdy z obecnych mógł nasycić się karnawałowymi pączkami.
Galeria

b a k  

Lawinowe ABC

W dniu 20 lutego klasa siódma brała udział w wycieczce edukacyjnej na Kalatówki w ramach programu Lawinowe ABC, którego celem jest „promocja zachowań zimą w górach: nawyku zapoznawania się z aktualnym komunikatem lawinowym, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego w terenie, posiadania sprzętu lawinowego i wiedzy, jak go używać”.

O godzinie 8.15 wyruszyliśmy do Kuźnic. Na początku zostaliśmy podzieleni przez przewodnika na dwie grupy i otrzymaliśmy sprzęt niezbędny do zimowej wyprawy w góry: detektor, łopatę oraz sondę. Po czym ruszyliśmy na Polanę Kalatówki. W schronisku wykonywaliśmy zadania  w kartach ćwiczeń. Po chwili odpoczynku w schronisku ruszyliśmy w teren na ćwiczenia praktyczne. Wykorzystując otrzymany wcześniej sprzęt i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, mogliśmy przećwiczyć sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy pod śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby na powierzchni muszą jak najszybciej ruszyć z pomocą i je odnaleźć.

Po zakończonych ćwiczeniach zeszliśmy do Kuźnic i busem wróciliśmy do Małego Cichego.

Galeria

Ł. Mrzygłód

Spotkanie z Rymcerzami

 

Dnia 6 lutego uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym Nie zmarnuj swojego życia. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja z Wartościami oraz raperów Bęsia i Dj Yonasa tworzących skład RYMCERZE.

Spotkanie odbyło się w Murzasichlu na sali gimnastycznej, a poza nami udział w nim wzięły szkoły z Murzasichla, Stasikówki oraz z Olczy w Zakopanem.

Projekt został bardzo dobrze przygotowany i poprowadzony, a treści w nim przedstawione mają charakter ponadczasowy. Młodzi usłyszeli między innymi hasła: Nie Zmarnuj Swojego Życia! Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji. Żyj wartościami. Bądź sobą. Bez twojej decyzji nie uleczy ci nikt serca…

A tak ocenili je sami uczniowie:

Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające, wyniosłam z niego bardzo ważne rzeczy, o których na co dzień nie myślę. Podobał mi się rap w wykonaniu prowadzących i to, że są mega wyluzowani. (G. S.)

Było bardzo ciekawie. Szczególnie opowieści prowadzących raperów o ich życiu i o tym, jak wyszli z uzależnień. Fajnie, że zaśpiewali rap własnego autorstwa. (...)

Spodobały mi się historie życiowe Bęsia i Dj Yonasa. Zmieniłam pogląd na życie, bardziej doceniam to, co robią dla mnie bliscy i inne osoby. (Iza)

Spotkanie było bardzo ciekawe, jednocześnie zabawne i życiowe. Najbardziej podobały mi się historie obu prowadzących o tym, jak wyszli z nałogów. To było bardzo pouczające. (Mateusz)

Spotkanie było pouczające. Super było usłyszeć jak prowadzący rapują. Podobało mi się ich wyluzowanie i to, jak opowiadali o swoim życiu tak, że chciało się słuchać. To było prawdziwe. (…)

Dzięki spotkaniu w Murzasichlu zrozumiałam, że nie warto niszczyć swojego życia, a to robią między innymi narkotyki. W przyszłości przecież każdy chce czuć szczęście i miłość, a więzienie tego nie da. Jesteśmy w wieku, który zachęca do próbowania nowych rzeczy… żeby zaimponować innym…. W czasie spotkania zrozumiałam, że nie warto robić niczego, by imponować innym. (Justyna)

Spotkanie z Rymcerzami bardzo mnie "ogarnęło". Zaczęłam inaczej patrzeć na świat, nauczycieli, jak i na rodziców. Często nie zwracamy uwagi na to, w jakich warunkach żyjemy, nie doceniamy tego, co mamy. Teraz, po tym spotkaniu wiem, że do sukcesu ot tak się nie dojdzie, trzeba ciężko pracować i dobrze wybierać. (Magdalena)

Galeria

opr. sklaudia

 Dzień Babci i Dziadka

Dnia 11 stycznia 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.

Dzieci z klas 0-III pod kierunkiem pani Grażyny Dydy  przygotowały piękną uroczystość w czasie której, obok montażu słowno-muzycznego, goście obejrzeli także pokaz taneczny „Czekolada” w wykonaniu swoich wnuków. Babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej wszystkie wnuczęta wręczyły prezenty swoim babciom i dziadkom.

W drugiej części uroczystości starsi uczniowie zaprezentowali jasełka, które przygotowywali na szkolną wigilię i konkurs jasełek pod kierunkiem s. Klaudii Grochowskiej. Po wzruszającym spektaklu wszyscy goście udali się na poczęstunek przygotowany przez przedstawicieli rodziców z każdej klasy.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku i obsługiwaniu gości.

  Grażyna Dyda  

 Galeria  

SZKOLNA WIGILIA  21 grudnia 2018 roku, piątek

W przededniu Świąt Bożego Narodzenia wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy Szkoły oraz zaproszeni goście spotkali się na sali gimnastycznej, aby uczcić urodziny Pana Jezusa. Zebranych przywitał Pan Dyrektor, przekazał kilka informacji związanych z rozpoczynającą się przerwą świąteczną oraz przypomniał o bezpieczeństwie w czasie spędzania wolnego czasu w zimowych warunkach.

Potem obyły się Jasełka zatytułowane Miejsce dla nieobecnych… Akcja rozgrywa się w rodzinie, którą dotknęła tragedia wypadku samochodowego i śmierci najbliższych osób. W takiej trudnej sytuacji też jest miejsce na radość Bożego Narodzenia, wzajemną szczerość, życzliwość i miłość. Wtedy i nieobecni są blisko nas. Aktorzy - uczniowie grający głównych bohaterów mieli nie lada wyzwanie, któremu jednak z powodzeniem sprostali.

Całość zakończyły życzenia od aktorów oraz Pana Dyrektora. Następnie Ojciec proboszcz Artur Musialski pobłogosławił opłatki, którymi wszyscy się z radością podzieli, składając sobie wzajemnie serdeczne życzenia.

Niech życzenia, które popłynęły na zakończenie Jasełek spełnią się w naszych sercach, domach i rodzinach.

Różne są ludzkie historie wiele w nich radości i szczęścia,

ale też bólu i cierpienia. I nie ma prostej odpowiedzi – dlaczego?

Bóg do człowieka przychodzi i w radości i w smutku.

Po krzywych liniach ludzkich dróg przechadza się z nadzieją, pocieszeniem i miłością.

Niech i dzisiaj wspiera Was Łaska Boża.

Niech Dzieciątko Narodzone błogosławi.

Niech Maryja i Wam Matką będzie.

Niech Józef czuwa przy Was, jak czuwał przy Jezusie i Maryi.

Radości, miłości, pokoju,

zdrowia codziennego i szczęścia ludzkiego.

Tego wszystkiego z serca Wam życzymy.

sklaudia

Galeria

Wycieczka do Zakopanego

18 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawcami pojechali do Zakopanego. Program wycieczki obejmował obejrzenie filmu p.t. "Grinch" w kinie Giewont oraz lekcję biblioteczną w Bibliotece Miejskiej.

Główny bohater filmu to zielony stworek, który nie lubi świąt Bożego Narodzenia i robi wszystko, by mieszkańców Ktosiowa zniechęcić do ich obchodzenia. Czy mu się to udaje? Oczywiście, że nie. A to dzięki mądrym i pomysłowym małym mieszkańcom Ktosiowa.

W bibliotece zaproszono nas do działu dla dzieci i młodzieży. Tam pani poinformowała o zasadach funkcjonowania biblioteki i pokazała pomieszczenia biblioteczne. Zobaczyliśmy między innymi wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych Znajdująca się tu ścianka wspinaczkowa zachęcała bardzo do zabawy, ale mogą z niej korzystać dzieci będące pod opieką rodziców.

Na zakończenie nasze dzieci przystroiły świąteczną choinkę, przy której zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Biblioteka Miejska zachęca nie tylko do wypożyczania książek, ale jest miejscem spędzania czasu na ciekawych zajęciach, interesujących grach i miłych spotkaniach.

J. K.   

 Wizyta Mikołaja w naszej szkole

Jak co roku, tak i tym razem zawitał do nas święty Mikołaj. To dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty.

Na powitanie wspaniałego gościa młodsze dzieci zaśpiewały piosenkę przy akompaniamencie gitary. Niecierpliwe oczekiwanie zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty, a Ci, którzy byli troszkę niegrzeczni w ciągu roku, obiecali poprawę. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi. Radość pojawiła się również wśród obdarowanych nauczycieli.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli spełnić w tym dniu marzenia o prezentach, zwłaszcza rodzicom, którzy co roku starają się pomagać Mikołajowi.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem świętego Mikołaja. Mamy nadzieję, że za rok znów nas odwiedzi.

Grażyna Dyda

Galeria

 Andrzejki

Dnia 29 listopada uczniowie klas 0-III oraz V-VIII przy dźwiękach muzyki, w wyśmienitych nastrojach bawili się na zabawie andrzejkowej.

Tradycyjne wróżby andrzejkowe w Pokoju Wróżb proponowane przez "wróżki" z klasy piątej, wprowadziły nastrój tajemniczości i magii. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, chętnie w nich uczestniczyły.

Nad całością czuwała organizatorka zabawy Pani Małgorzata Mrowca.

Małgorzata Mrowca

Galeria 

 Szkolny Kiermasz Książek

 

20 listopada w naszej szkole odbył się pierwszy Szkolny Kiermasz Książek. Pomysłodawcą oraz organizatorem tego wydarzenia była pani Beata Budz - nasz nowy bibliotekarz szkolny. Książki przeznaczone na sprzedaż dostarczyła Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki „Tuliszków”.

Akcja, której celem było promowanie książek i kultury czytelniczej, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Dochód uzyskany ze sprzedaży książek został przeznaczony na wzbogacenie szkolnej biblioteki o nowe lektury.

B. Budz

 Galeria

Kraków, 15 listopada

Uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawcami w tym dniu wyjechali do stolicy Małopolski, aby obejrzeć spektakl Pinokio. Adaptacja znanej wszystkim książki Carla Collodiego została zrealizowana w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

 

Pinokio to nie tylko bajka o drewnianym pajacyku, który został przemieniony w chłopca. Jest to opowieść o dorastaniu i potrzebie miłości, o szacunku do osób starszych, o docenianiu czyjejś pracy, a także o tym, że nic w życiu nie jest za darmo, a na wszystko trzeba zapracować. Gdy do tego dodać doskonałą oprawę muzyczną i plastyczną oraz niesamowitą scenerię tego wspaniałego teatru, można powiedzieć, że cel wyjazdu – wdrażanie uczniów do obcowania ze sztuką – został osiągnięty w pełni. Nikt nie był znudzony, choć spektakl trwał dwie i pół godziny.

 

 

 

 

Kontakt ze sztuką, to jedno. Ale ponieważ Teatr Słowackiego znajduje sie nieopodal Galerii Krakowskiej, więc po spektaklu skorzystaliśmy z możliwości przeniesienia się w zupełnie odmienną rzeczywistość. Nasi uczniowie tutaj również świetnie sie bawili. Najważniejsze, że nikt się nie zgubił w tym tłumie.

b a k  

 Bliżej Tatr

W dniu 14 listopada klasa I wzięła udział w zajęciach edukacyjnych z cyklu  Bliżej Tatr. Spotkanie miało miejsce w ośrodku edukacyjnym TPN Tajgołka w Małem Cichem.

Uczniowie w ciekawej formie zapoznali się z różnorodnością świata ptaków, w szczególności sów. Ćwiczenia w terenie z wykorzystaniem narzędzi i sprzętu do obserwacji dodatkowo uatrakcyjniły zajęcia.

Małgorzata Mrowca

Galeria

Akademia z okazji 11 Listopada

13 listopada odbyła się w naszej Szkole uroczysta akademia upamiętniająca Setną Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie z klasy V z małym wsparciem klas VI, VII i VIII przedstawili taneczno-muzyczną aranżację ukazującą historię Polski od wielkości, przez upadek, walkę o wolność, odzyskanie niepodległości, aż do czasów współczesnych. Na zakończenie mogliśmy zobaczyć taniec z  biało-czerwonymi wstążkami, jako hołd dla wolnej Ojczyzny, a każdy z uczestników otrzymał maleńką flagę Polski. Całość uwieńczył wspólny śpiew piosenek patriotycznych.

Galeria

sklaudia 

CZTERY PORY ROKU NIEPODLEGŁEJ

W związku z 100 Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasza Szkoła, także w obecnym roku szkolnym, włączyła się w gminne obchody tego wydarzenia.

Cztery Pory Roku Niepodległej to spektakl poetycko - muzyczny przygotowany przez Szkołę w Poroninie w reżyserii p. Anity Żegleń, do wystawienia którego zaproszone zostały wszystkie szkoły naszej gminy.  Naszą Szkołę reprezentował czteroosobowy zespół czyli Rodzic - p. Krystyna Galica, nauczyciel - s. Klaudia Grochowska, uczennica - Magdalena Pawlikowska z klasy VIII oraz absolwentka, aktualnie uczennica gimnazjum - Dominika Budzyk.

Przygotowania rozpoczęły się 29 października. Wtedy zostały rozdane role, teksty do pamięciowego opanowania oraz piosenki. Tydzień później rozpoczęły się próby – wieczorne wyczerpujące spotkania, które zakończyły się występem w kościele parafialnym w Poroninie w dniu 11 listopada po mszy św. o godzinie 11.

Uczennice naszej Szkoły w piękny sposób zaprezentowały taniec z flagami.

Przedstawienie Cztery Pory Roku Niepodległej w piękny sposób oddało losy naszej Ojczyzny: od wielkości, poprzez upadek, niewolę, odzyskanie niepodległości, aż do współczesności. Słowo, śpiew, ruch poruszały serca słuchaczy pobudzając do wdzięczności za wolną Ojczyznę, za Polskę.

Warto dodać, że trzy osoby z naszego zespołu, czyli p. Krystyna Galica, s. Klaudia Grochowska i Magdalena Pawlikowska dołączyły do powstałego przy okazji prób chóru, który wystąpił na Wieczornicy Patriotycznej w Szkole Podstawowej w Poroninie w dniu 9 listopada o godzinie 18. Zaprezentowaliśmy kilkanaście pieśni i piosenek patriotycznych, zarówno współczesnych jak i tradycyjnych, we własnej aranżacji. Współpraca okazała się bardzo owocna, a jej efekty miłe dla ucha słuchaczy i radujące serca widzów oraz wykonawców.

Galeria

opr. s. Klaudia Grochowska

O Legionach w Poroninie… czyli zagraj z historią III

Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Szkoła Podstawowa w Poroninie zaprosiła wszystkie szkoły z gminy Poronin do wzięcia udziału w grze terenowej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z VIII klasy oraz cztery uczennice z klasy V pod opieką pani Grażyny Dyda. Wszyscy spotkaliśmy się w auli o godzinie 10.00, gdzie zostały przedstawione zasady gry i przydzielony przewodnik. Naszym była Kasia Lańda - fantastyczna uczennica, która szybko zintegrowała się z naszą grupą.

Po wylosowaniu trasy i zakupieniu potrzebnych rzeczy za otrzymane polskie marki ruszyliśmy w drogę. W trasie poszukiwaliśmy agentów, którzy dawali nam zadania do wykonania. Po ich wykonaniu otrzymywaliśmy marki od 1 do 3 w zależności od stopnia trudności. Zadania, które musieliśmy wykonać to między innymi: narysowanie postaci Piłsudskiego, nauczenie się na pamięć jednej zwrotki piosenki, rzucanie do celu (tu poszło nam kiepsko) oraz wiele innych, równie ciekawych. Mimo, że ostatecznie nie wygraliśmy, to na mecie byliśmy pierwsi 35 minut przed wyznaczonym czasem.

Zabawa była wspaniała. Oprócz sprawności fizycznej poszerzyliśmy wiedzę na temat Legionów w Poroninie. Już czekamy na kolejną edycję.

                                                                 Grażyna Dyda

 „Rekord dla Niepodległej”

 

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji pod takim właśnie hasłem, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej  celem było zaśpiewanie hymnu Polski przez uczniów oraz nauczycieli przedszkoli i szkół w kraju i za granicą w tym samym czasie.

9 listopada, w piątek,  o godzinie 11.11 wraz z uczniami z ponad 24 tysięcy szkół odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego – naszego narodowego hymnu. W ten sposób złożyliśmy hołd naszej Ojczyźnie, jednocześnie wyrażając radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.

b a k

 

                      Ślubowanie Klasy I

 

W dniu 26 października uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste Ślubowanie. Ten akt włączył ich w poczet braci szkolnej. Pierwszoklasiści wystąpili w części artystycznej, w której wzięli udział także uczniowie klasy II i III. Na widowni zasiedli rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele i uczniowie klas starszych naszej szkoły. Nad całością tego ważnego wydarzenia szkolnego czuwała Pani mgr Małgorzata Mrowca - wychowawczyni klasy pierwszej.

Galeria

M. Mrowca

 

Pola Nadziei 2018

21 października odbyła się kolejna akcja związana z wolontariatem – kwesta na rzecz Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem - Pola Nadziei. Mimo brzydkiej pogody nasi wolontariusze nieśli uśmiech i radość na twarzach. Zbiórka odbyła się w Małem Cichem przy kościele parafialnym Św. Józefa oraz na Wiktorówkach przy Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr.

 

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc, bo wiemy, że zakopiańskie Hospicjum potrzebuje także naszego wsparcia. Równocześnie dało to nam satysfakcję i jest zachętą do kolejnych działań związanych z wolontariatem.

Wolontariusze - Nauczyciele i Rodzice: Jadwiga Kuchta, Weronika Kwak, s. Klaudia Grochowska, Barbara Adamska-Kliszcz, Tadeusz Kliszcz, Dorota Matys, Dorota Pawlikowska, Janusz Pawlikowski.

Wolontariusze – Uczniowie: Andrzej Galica, Jakub Żółtek, Jakub Stasik, Julia Górz, Gabriela Stasik, Dorota Żegleń, Julia Moniak, Anna Łukaszczyk, Hubert Pawlikowski, Patrycja Pawlikowska, Justyna Pawlikowska, Mateusz Pawlikowski, Andrzej Gubała, Justyna Strama, Magdalena Pawlikowska, Anna Pawlikowska, Izabela Kukuc, Kamila Pawlikowska. 

 To fantastyczne, że w Małem Cichem jest tylu chętnych do pomagania innym.

opr. Magdalena Pawlikowska Przewodnicząca SU

 

Jesienne Spotkania z Przyrodą, wtorek 16 października

W tym roku zawitaliśmy do rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem” - jednego z najstarszych rezerwatów w Polsce, położonego w Nowym Targu przy lotnisku. Zajęcia na ścieżce edukacyjnej prowadził Pan Krzysztof Przybyła - leśniczy z nadleśnictwa Nowy Targ. Uwieńczeniem poznawania torfowiska był piękny widok na Tatry, Gorce i okolice ze znajdującej się na końcu ścieżki platformy widokowej. Z platformy podziwiać można również kopułę torfowiska.

W czasie zajęć dowiedzieliśmy się, co to jest torfowisko, jak wygląda i ile wody może wchłonąć mech torfowiec. Jest to wyjątkowa roślina, posiadająca niebywałą zdolność gromadzenia wody; potrafi jej wchłonąć 21 razy więcej niż wynosi jego własna masa! Dlatego torfowiska stanowią doskonały bufor dla wód roztopowych i opadowych, co zapobiega powodziom lub minimalizuje ich skutki. Poza sosną i mchem torfowcem można tu zobaczyć rosiczkę okrągłolistną, żurawinę błotną oraz bagno zwyczajne.  Wycieczka umożliwiła nam poznanie fascynującej przyrody torfowisk.

Po spotkaniu z leśnikiem przyszedł czas na wykonanie prac plastycznych. Klasy I, II i III wykonały rysunek wybranego fragmentu rezerwatu, klasy V i VI przygotowały plakaty zawierające informacje o rezerwacie, a klasy VII i VIII – tematyczną krzyżówkę.

Na koniec udaliśmy się do restauracji Rancho Lot w otulinie rezerwatu „Bór na Czerwonem" na pyszne kiełbaski.

To był dzień pełen wrażeń!

Galeria

            Ewa Dębicka

 Dzień Nauczyciela

Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie naszej Szkoły, pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego, przygotowali uroczystą akademię, która odbyła się 15 października 2018 roku. Było to spotkanie pełne radości. Skecze przeplatane śpiewem nawiązywały do życia szkolnego. Wszystko było przyprawione nutą dowcipu, twórczym przebraniem, energicznym tańcem i głośnym śpiewem przy akompaniamencie gitarowym w wykonaniu uczennic. Zaangażowani byli wszyscy uczniowie, wyrażając w ten sposób wdzięczność swoim nauczycielom.

Na koniec nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły otrzymali skromne upominki: kartki, tabliczki czekolady zrobione przez uczniów oraz bukiety żywych kwiatków.

A oto nasze uczniowskie życzenia

Jest takie powiedzenie:

Komu nieba były wrogiem zrobiły go pedagogiem

Ja się jednak z tym nie zgadzam, swoje zdanie wypowiadam:

Chlubą jest i wyróżnieniem być - nauczycielem!

Za trudną pracę z nami i okazane serce dzisiaj wszyscy razem         D Z I Ę K U J E M Y !

Dziękuję w imieniu swoim i całej uczniowskiej społeczności za pokazanie nam, że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć, że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę, że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni.

Bardzo dziękujemy za wszelkie rady, instrukcje, słowa krytyki, pochwały. Za przekazywaną nam wiedzę, którą często tak trudno z nas wydobyć.

Dziękujmy za trud podejmowany codziennie od nowa w pięknej pracy nauczyciela.

Życzymy, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów i ich rodziców oraz była źródłem osobistej satysfakcji. 

Z okazji dzisiejszego święta wszystkim, którzy w naszej Szkole pracują życzymy dużo radości z wykonywanej pracy, sukcesów zawodowych i uczniów, którzy nie tylko dobrze się uczą, ale potrafią pomóc, docenić pracę wszystkich, dzięki którym mamy ładną i zadbaną szkołę. Dziękujemy!
Galeria

 opr. Magdalena Pawlikowska Przewodnicząca SU

 Jesienny Wyścig Rowerowy, niedziela 7 października

 

XXVII Jesienny Wyścig Rowerowy zgromadził na starcie 105 zawodników, choć zapisanych było 134. Zgodnie z regulaminem uczestnicy startowali w sześciu grupach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców.

Wbrew niekorzystnym prognozom pogoda dopisała, więc zarówno zawodnicy jak ich opiekunowie oraz kibice mogli cieszyć się dobrą zabawą.

Przedstawiciele Rady Rodziców zadbali o poczęstunek, a dzięki licznym sponsorom najlepsi zawodnicy otrzymali atrakcyjne nagrody.

 

 

Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację wyścigu serdecznie dziękujemy (zakładka: Szkoła i...). Zapraszamy za rok, jak zwykle w pierwszą niedzielę października.

b a k

Protokół

Galeria 

Wyjazd do teatru 

     

3 października 2018 roku uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawcami wybrali się do krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl pod tytułem „Zemsta”. Komedia Aleksandra Fredry wróciła do kanonu lektur szkoły podstawowej. Anna Augustynowicz, jedna znajważniejszych polskich reżyserek, przedstawiła współczesną wizję klasycznego dramatu.

 Augustynowicz czyta Zemstę” w świecie, w którym za oknami nasz romantyczny świat Gustawów-Konradów i Kordianów, jest coraz mocniej dominowany przez Cześników i Rejentów. Wydobywa piękno i rytm wiersza w czasach, gdy tak trudno o poezję. Nie idzie grzecznie za Fredrą, zmienia optykę. Patrzy na nas oczami odrzuconych, niechcianych. Szuka śmiechu, ale nie tego prostego, jarmarcznego, ale śmiechu błazna.

 

     

 

 Każda wizyta w tym miejscu przenosi nas, jak wehikuł czasu, w artystyczny świat dziewiętnastowiecznego Krakowa, a także w magiczną krainę literatury i sztuki. To niezwykle cenna wyprawa w dobie wirtualnej rzeczywistości współczesnych nastolatków.

D. Matys

 

 

 

Początek roku szkolnego

Nowy rok szkolny zainaugurowaliśmy 3 września, w poniedziałek.

W czasie szkolnej uroczystości wójt Gminy Poronin Pan Bronisław Stoch wręczył nominację na kolejnych pięć lat kierowania naszą szkołą dotychczasowemu dyrektorowi, gratulując mu wygrania w konkursie na to stanowisko. Gościliśmy też o. Artura Musialskiego oraz liczne grono rodziców.

 

 

Ten rok przynosi naszej szkole kilka nowości. Najstarszą klasą już nie jest szósta, lecz ósma. Czeka ich poważny egzamin ósmoklasisty na koniec edukacji w szkole podstawowej. Są też zmiany w składzie osobowym i liczebności grona nauczycielskiego w związku z różnorodnością przedmiotów nauczania.

Uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły życzymy pomyślnego roku szkolnego.

b a k

 

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

Piastowskim Szlakiem       

          W dniach od 13 do 15 czerwca 2018 roku odbyła się wycieczka Szlakiem Piastowskim, w której brali udział uczniowie klas starszych. Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym celem było poznanie miejsc związanych z powstaniem Państwa Polskiego oraz zaznajomienie uczniów z historycznymi wydarzeniami z czasów panowania pierwszych Piastów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Poznania, Biskupina, Ostrowa Lednickiego i Gniezna.


Wycieczka była trzydniową lekcją historii, ale także geografii i przyrody. Oprócz miejsc związanych z przeszłością naszego kraju uczniowie mieli możliwość zwiedzania Wielkopolskiego Parku Krajobrazowego oraz podziwiania fauny i flory tak odmiennej od tatrzańskiej. W wolnych chwilach dzieci spędzały czas na placu zabaw, boisku piłkarskim lub dyskotece.

 

 

Wspólny pobyt poza domem sprzyjał rozwijaniu samodzielności i odpowiedzialności. Uczniowie doskonalili prawidłowe relacje w grupie rówieśniczej, tolerancję i empatię, nawiązywali także nowe znajomości.

Pogoda i dobry humor dopisywały nam wyjątkowo, dlatego wycieczkę można uznać za bardzo udaną.

Galeria

D. Matys

 

 Wycieczka do Krakowa

Dnia 7 czerwca uczniowie klas 0, I i II wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Krakowa. Z Małego Cichego wyjechaliśmy o godzinie 8.00. Podróż trwała dwie godziny. Najpierw udaliśmy się do zoo, gdzie mogliśmy podziwiać zwierzęta z różnych części świata.  Dzieci z oddziału przedszkolnego żywo zainteresowały się rodziną lemurów. Pięknie prezentowały się też żyrafy, lwy i zebry. Wszystkie dzieci podziwiały nurkowanie i pływanie pingwinów w basenie, gdzie woda była niesamowicie błękitna i przejrzysta.

Następnie udaliśmy się do dawnej siedziby królów Polski – na Wawel. Zwiedziliśmy dziedziniec oraz Smoczą Jamę.

Znaleźliśmy też czas na zakup pamiątek oraz lodów, które były idealną przerwą podczas upalnego popołudnia.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s, gdzie dzieci otrzymały swoje ulubione przekąski, napoje i zabawki. W autokarze, pomimo zmęczenia, nie zabrakło dobrego humoru. Uczniowie całą drogę śpiewali znane im piosenki, nie tylko z repertuaru dziecięcego. Nasz środek transportu zdobył miano „śpiewającego autobusu”.

G. Dyda

 

 

DZIEŃ DZIECKA

 

W środę 30 maja świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Zabawa rozpoczęła się na sali gimnastycznej od przywitania młodzieży i złożenia życzeń przez Pana Dyrektora oraz wspólnego śpiewania.

Następnie udaliśmy się na boisko sportowe, gdzie odbywały się gry i zabawy, między innymi: wyścigi w workach, przeciąganie liny, wyścigi rzędów i wiele innych. Punktem kulminacyjnym był mecz siatkówki  uczniów z nauczycielami. Uczniowie okazali się lepsi w tym pojedynku i wygrali 2:0 w setach. Nauczyciele tak łatwo nie odpuszczą i pewnie zrewanżują się w przyszłym roku.

Po sportowych emocjach udaliśmy się do remizy, gdzie nasi strażacy zaprezentowali młodzieży nowy wóz strażacki. Dzięki ich uprzejmości mieliśmy okazję obejrzeć z bliska nowy nabytek Ochotniczej Straży Pożarnej w Małem Cichem. Pan Komendant opowiedział nam krótką historię straży pożarnej w naszej wsi. Na zakończenie zostaliśmy ugoszczeni przez Pana Andrzeja Kardasia w pizzerii ANDREO.

Wielkie podziękowania dla wszystkich strażaków, którzy w Dniu Dziecka poświęcili nam swój czas i licznie przybyli na spotkanie. Był wśród nich ojciec Sylwester Laskowski – strażacki kapelan oraz tatusiowie i dziadkowie niektórych spośród uczniów naszej szkoły.                    

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi, fundatorowi poczęstunku, za pyszną pizzę.

 Galeria

B. Sawera

 

BLIŻEJ TATR

To już ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia w ramach projektu realizowanego przez Tatrzański Park Narodowy. 28 maja klasa IV razem z rówieśnikami z sąsiedniej szkoły w Stasikówce uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pod hasłem „Po co są parki narodowe”.

 

 

Spacer Doliną Białego pod przewodnictwem Pana Tomasza umożliwił uczestnikom poznanie roślin występujących w dolinach Tatr Zachodnich. Na podstawie obserwacji i cennych wskazówek przewodnika uczyliśmy się rozpoznawać drzewa i rośliny zielne. Uczniowie rozwiązywali zadania w indywidualnych kartach pracy. W rozmowie podsumowującej wszyscy już wiedzieli, w jakim celu powstają parki narodowe.

b a k

 DZIEŃ MATKI

    

     W piątek 25 maja uroczyście świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Matki. Jednak na uroczystość, chociaż ich święto wypada w późniejszym terminie, zostali również zaproszeni tatusiowie. Koordynatorem uroczystości była pani Grażyna Dyda, która zaangażowała do występu wszystkich uczniów, a do pomocy innych nauczycieli.  Okazjonalne wierszyki dla mam i tatusiów przeplatane były piosenkami przy akompaniamencie naszych uczennic grających na gitarach.

    Na zakończenie wszyscy uczniowie wręczyli swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki, a od Samorządu Uczniowskiego każda mama otrzymała kwiat róży.

   Słowa podziękowania należą się wszystkim nauczycielom pomagającym przy organizacji uroczystości, w szczególności siostrze Klaudii, która na lekcjach muzyki uczyła starsze klasy pięknych piosenek. 

G. Dyda

 Zobacz galerię

 

XXII KONKURS WIEDZY O TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Świat zwierząt w Tatrzańskim Parku Narodowym”. Wzięło w nim udział 30 uczniów z 15 szkół podstawowych powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Zgodnie z regulaminem każdą szkołę mógł reprezentować tylko jeden dwuosobowy zespół.

Pierwszym etapem był tradycyjnie pisemny test rozwiązywany indywidualnie. Łączna liczba punktów zdobyta przez reprezentantów danej szkoły decydowała o przejściu do drugiego etapu. W tym roku po raz pierwszy mogło w nim wystąpić 7 zespołów. Tutaj należało wykazać się nie tylko niepospolitą wiedzą, lecz także refleksem, gdyż etap ten miał charakter teleturnieju na wzór „Jednego z Dziesięciu”. Po wysłuchaniu (lub obejrzeniu) zadania, zawodnicy przyciskami sygnalizowali gotowość do odpowiedzi. Łączna liczba punktów decydowała o przejściu 4 drużyn do finału. Finaliści mieli za zadanie wcielić się w rolę przewodników tatrzańskich, by przekazać w atrakcyjny sposób wiedzę na temat wyeksponowanych elementów tatrzańskiej fauny.

Pracownicy dydaktyczni TPN przygotowali również ciekawą formę konkursu plastycznego. Każdy z uczestników otrzymał biały podkoszulek, na którym należało wykonać rysunek wraz z hasłem zachęcającym do zakupu tego typu pamiątki z Tatr. Powstały naprawdę fantastyczne prace. Co więcej, każdy twórca zabierał swoje dzieło na własność.

Na zwycięzców obu konkursów czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez TPN, zaś rodzice naszych uczniów zadbali o smaczny poczęstunek. Dziękujemy.

b a k

 Zobacz galerię

 

DLA NIEPODLEGŁEJ

            Polska, nasza Ojczyzna, obchodzi w tym roku setną rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Nasza Szkoła wpisała się w jubileuszowe obchody przygotowując na tę okazję montaż słowno-muzyczny pt: Niepodległa o tematyce patriotycznej. Przedstawienie zostało pokazane szerokiej publiczności w dniu 3 maja 2018 roku w godzinach wieczornych, w ramach XXVII Ogólnopolskiego Wiosennego Zlotu Rodzin Abstynenckich TATRY 2018 w Małem Cichem.

Uczniowie przez słowo recytowane, teksty literackie, pieśni i piosenki oraz układy choreograficzne przedstawili historię Polski od czasów Mieszka do dziś, uwzględniając najważniejsze wydarzenia.

Całość przedstawienia zakończył taniec z flagami.

sklaudia

Zobacz galerię

 

Majowe święto

Święto Konstytucji 3 Maja co roku związane jest z regionalnym Świętem Bacowskim na Tarasówce. W tym roku było obchodzone jeszcze bardziej uroczyście, gdyż zostało włączone w gminne obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Patriotyczny i regionalny charakter święta spowodował przybycie licznego grona uczestników, wśród których swoją obecność zaznaczyli również uczniowie i  nauczyciele naszej szkoły.

 

 

 

b a k

 

AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 W dniu 28 kwietnia w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasi uczniowie pod opieką siostry Klaudii Grochowskiej przygotowali przedstawienie połączone ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Przypomniane zostały ważne dla Polski wydarzenia, które przez wieki kształtowały naszą państwowość. 

K. Stoch

Zobacz galerię

 

BLIŻEJ TATR

26 kwietnia uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią wzięli udział w zajęciach przyrodniczych „Ptaki - nasi skrzydlaci przyjaciele” w ramach projektu Bliżej Tatr. Spotkanie miało miejsce w Tajgołce na Lichajówkach.

W czasie zajęć mieliśmy okazję zdobyć wiele interesujących informacji na temat ptaków zamieszkujących Tatry i okolice. Szczegółowo poznaliśmy takie ptaki jak: sójka, orzeł przedni, krzyżodziób świerkowy, dzięcioł duży, sikora bogatka, gil i kos. Ciekawie prowadzone przez Panią Alinę Sidor zajęcia to nauka przez zabawę.

 

 Były między innymi prace plastyczne. Na płóciennym woreczku rysowaliśmy sowę, którą następnie kolorowaliśmy specjalnymi niespieralnymi pisakami. W ten sposób mieliśmy na własność ekologiczne woreczki na skarby przyrodnicze. Nauczyliśmy się również wykonywać dziób krzyżodzioba techniką origami. Na zakończenie należało dopasować nazwy ptaków do ich ilustracji, a potem wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe plakaty.   

 

 Zajęcia bardzo poszerzyły naszą wiedzę na temat skrzydlatych przyjaciół. Były tak ciekawe, że już nie możemy doczekać się kolejnych.

G. Dyda

Zobacz galerię

 

Wyjazd do teatru, wtorek 24 kwietnia

 

W ramach corocznych wyjazdów do teatru w Krakowie, w tym roku zaplanowaliśmy obejrzenie spektaklu w teatrze Bagatela. Wycieczka zorganizowana została dla uczniów klas IV – VII. Wybór padł na musical będący adaptacją „Tajemniczego ogrodu” – jednej z bardziej znanych powieści dziecięcych autorstwa  Frances Hodgson-Burnett.

 

W jednej z recenzji sztuki czytamy: „Wielki atut przedstawienia to niezwykle utalentowane dzieci występujące w głównych rolach. Partnerują im dorośli zawodowi aktorzy. Rola pokojówki Marty stała się dla świeżo upieczonej absolwentki PWST Magdy Walach przepustką do artystycznej kariery.”

 

 

 

 

Po spektaklu nie mogliśmy sobie odmówić spaceru po Starym Mieście, zwłaszcza, że pogoda nam sprzyjała. Wawel w wiosennej scenerii wyglądał piękniej, niż zwykle.

b a k

 

 

Pozorowana akcja ewakuacyjna na Stacji Narciarskiej

Dnia 23 kwietnia o 9:00 zebraliśmy się wszyscy na Stacji Narciarskiej Małe Ciche. Kilka minut później pojechaliśmy do połowy wyciągu krzesełkami. Strażacy z Małego Cichego, Poronina i Murzasichla ruszyli ratować dwa pierwsze krzesełka, a następne dwa ratowali toprowcy. Uczniowie klasy VII byli bardzo przestraszeni gdy zobaczyli liny i drabiny za pomocą których musieli zejść na dół. Jednak po późniejszych wypowiedziach i rozmowach okazało się, że nie było aż tak źle, jak im się wydawało.

                                        

Gdy już wszyscy zostali ewakuowani przeszliśmy na drugi wyciąg. Cała akcja trwała kilka minut, nasze jednostki oraz ratownicy bardzo dobrze sobie poradzili! Wiemy, że w razie wypadku i awarii zawsze możemy na nich liczyć.

Magdalena Pawlikowska, klasa VII

 

WIELKANOC ZE ŚWIĘTYM PAWŁEM

Dnia 28 marca 2018 roku odbyła się wielkanocna uroczystość z okazji Świąt Zmartwychwstania Chrystusa.

Po życzliwych słowach powitania zaproszonych gości, a wśród nich Ojca Sylwestra Laskowskiego i Pana Andrzeja Bielawy, wszystkich nauczycieli i uczniów oraz obecnych rodziców pan Dyrektor rozpoczął Poranek Wielkanocny od życzeń i istotnych informacji związanych z przerwą świąteczną.

Następnie oddał głos aktorom.

W tegorocznym przedstawieniu pomagał przypomnieć sobie sens i znaczenie Świąt Wielkanocnych św. Paweł który, zanim się nawrócił, był Szawłem - prześladowcą wierzących i ich zabójcą. Święty Paweł poprzez treści ze swoich listów pisanych do chrześcijan pouczył nas o tym, czym jest wiara w Zmartwychwstanie Chrystusa, wybieranie dobra i odrzucanie zła, walka ze złem i pokusami,  zwyciężanie zła dobrem oraz codzienne dążenie do bycia dobrym człowiekiem.

Na koniec przedstawienia Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego złożył wszystkim wielkanocne życzenia.

Po występie Ojciec Sylwester poświęcił wielkanocne jajko, którym się wszyscy podzieliliśmy składając sobie nawzajem serdeczne życzenia.

Spotkanie zakończyliśmy słodkim babkowym poczęstunkiem i serdecznymi rozmowami.

 sklaudia

 Zobacz galerię

 

PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM 2018

 

Zakończyła się sportowa rywalizacja o Puchar Dyrektora Szkoły w Małem Cichem w Narciarstwie Alpejskim. 28 lutego najlepszym zawodnikom zostały wręczone puchary i medale.

W tym roku zdobywcami pucharów zostali Magda Pawlikowska i Andrzej Gubała.

Zgodnie z regulaminem zawodów najlepsi zawodnicy w każdej grupie wiekowej  z podziałem na dziewczynki i chłopców otrzymali medale za I, II i III miejsca.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Gratulacje i uznanie należą się wszystkim zawodnikom, a wśród nich tym, którzy po raz pierwszy wystartowali w narciarskich zmaganiach.

 

 Nie sposób pominąć rodziców, którzy nie tylko kibicowali swoim pociechom, ale ofiarnie pomagali nam od strony organizacyjnej we wszystkich trzech edycjach. Dziękujemy więc za wszelką pomoc, w szczególności za gorące poczęstunki, pomoc przy pomiarze czasu, czuwanie nad bezpieczeństwem i robienie zdjęć.

(Wyników wszystkich edycji oraz klasyfikacji końcowej szukaj w zakładce SPORT)

b a k

Zobacz galerię zdjęć

 

Bal karnawałowy

W czwartkowe popołudnie, 8 lutego, odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Małem Cichem - bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną księżniczek, strażaków, smoków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także nauczycielami.  Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił wodzirej, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie, chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez animatorów.

Odbył się także konkurs na najlepszy strój dla chłopca i dziewczynki, zwycięzcy otrzymali maskotki. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez nauczycieli. Pyszne pączki zasponsorowane przez Samorząd Uczniowski zregenerowały siły i można było dalej się bawić.  

 Weronika Kwak

WARSZTATY Z OKAZJI STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

               6 lutego 2018 roku klasa piąta uczestniczyła w warsztatach plastycznych  prowadzonych przez Zbigniewa Masternaka w tworzeniu komiksu o tematyce związanej ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zajęcia przyjechało 40 uczniów ze szkół gminy Poronin.


           Prace dzieci wzięły udział w konkursie, w którym odnieśliśmy duży sukces. Komiks Kamili Pawlikowskiej zdobył 2 nagrodę, a prace Ani Łukaszczyk i Marcina Pawlikowskiego wyróżnienia.

                           

Po warsztatach uczniowie i opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek w restauracji „Zajazd u Teremulki”.

Dorota Matys

 

 

Wyjazd do Teatru Witkacego w Zakopanem na przedstawienie „Po nitce do kłębka, czyli jak to z wdzięcznością było”

W dniu 1 lutego 2018 roku odbyła się wycieczka autokarowa do Teatru Witkacego w Zakopanem na spektakl dla dzieci w wykonaniu aktorów Teatru Banialuka z Bielska-Białej. W wyjeździe uczestniczyły dzieci z klasy 0, I i II pod opieką swoich wychowawców.

 

Zabawne, kolorowe i radosne przedstawienie dla najmłodszych opowiadało historię małego Kapciuszka, który wyruszył na poszukiwanie braciszka do pary. Na swojej drodze bohater spotykał rozmaite zwierzęta: ptaki, lisa, kury, chomika czy bociana, z którymi przeżywał pouczające przygody.  

 

 

 

Bajka w przystępny sposób przybliżyła dzieciom temat tożsamości i pochodzenia. Była to jednocześnie mądra opowieść o wartości niesienia bezinteresownej pomocy i sile, jaka tkwi w przyjaźni. A także o wdzięczności, która – jak w przysłowiu „jakie ziarno taki plon” – zawsze w końcu rozkwita. 

      

 

Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach i nauczycielach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

             

Grażyna Dyda

 Lawinowe ABC

       W dniu 31 stycznia 2018 roku klasa siódma wybrała się na Kalatówki w ramach programu Lawinowe ABC. O godzinie  8:15 wyruszyliśmy do Kuźnic, gdzie czekał na nas przewodnik. Na początku zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, otrzymaliśmy sprzęt niezbędny do zimowej wyprawy w góry: sondę, łopatę oraz detektor i ruszyliśmy na Polanę Kalatówki.

       Po przybyciu do schroniska zajęliśmy się częścią teoretyczną Lawinowego ABC. Wypełniliśmy karty ćwiczeń dotyczące bezpieczeństwa zimą w górach. W końcu zasłużyliśmy na drugie śniadanie i ciepłą herbatkę.

       Po odpoczynku w schronisku nadszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Wraz z pracownikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego przeszliśmy do Centrum lawinowego, gdzie stosując zestawy lawinowe i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy pod śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć. Po zakończonych ćwiczeniach zeszliśmy do Kuźnic i busem wróciliśmy do Małego Cichego.